KD Střelnice Kino Vrchlabí Instagram Facebook

Program

Folklórní ozvěny I. CIMBAL CLASSIC

Datum čt 22. 08. 2013 Čas 16:00 Místo Náměstí TGM

folklórní ozvěny I.

Folklórní ozvěny pořádáme ve spolupráci s Mezinárodním folklórním festivalem v Červeném Kostelci.Cimbal Classic

Ve čtvrtek 22.8. se ve Vrchlabí na náměstí TGM  představí slovenský folklórní soubor Trnafčan a předvede průřez svojí taneční tvorbou. Diváci se mohou těšit na klasické západoslovenské tance včetně tradičních krojů a zpěvů /16:00/.

Cimbal Classic, host večera, zahraje v plném složení pestrou paletu vlastní muziky. Cimbal Classic patří posledních 20 let k folkovo folklórní klasice České republiky a ve Vrchlabí zahraje vůbec poprvé /17:00/.

Cimbal Classic (foto), nadžánrová brněnská kapela Katky a Dalibora Štruncových patří více než dvacet let mezi stálice české folkové a alternativní scény. Hrají lidové i ,,umělé“ skladby s lyrickými, přemýšlivými texty. Jsou pravidelnými hosty významných festivalů a 22. srpna vystoupí na náměstí TGM ve Vrchlabí.

Děkujeme restauracím Konírna Vrchlabí, Špek Stube a krámku Hliněný džbánek.

ROZHOVOR

Cimbál, to je ryzí folklór. Proč ta klasika?

Dnes je to s tímto nástrojem už poněkud jinak, než jaké jsou obecné představy z let minulých.

Cimbál se postupně emancipuje na úroveň instrumentů s bohatší historickou tradicí. Dnešní hotoví hráči- absolventi konzervatoří jsou technicky a muzikantsky tak zdatní, že už jim nestačí hrát jen a jen v cimbálové a muzice, ale snaží se pro svůj um hledat nové prostory, svoje vlastní nevyšlapané cesty. Cimbál tedy má svůj prostor nejen ve vážné hudbě, ale i ve folku, jazzu a jiných alternativních hudebních směrech, etnické hudbě,World music apod. Sám už třináct let učím na brněnské konzervatoři a s úžasem sleduji, jaká spousta kvalitní soudobé literatury vzniká a ruku v ruce s tím, jaký je i zájem o studium a jak vysoká je úroveň mladých studentů. Co se týká půl názvu naší kapely ,,Classic“ tak ten měl v našich počátcích symbolizovat jednak naše klasické hudební vzdělání a také to, že jsme kdysi hráli různé transkripce barokních a renesančních skladeb. To už je, ale všechno jinak a název zůstává.

Složení Cimbal Classic?

V současné době hraje Cimbal Classic v šestičlenném složení. Katku a Dalibora Štruncovi (mj. houslistka a cimbalista skupiny Javory) coby pilíře a pěvecké frontmany kapely doplňují hobojista a soprán saxofonista Rastislav Kozoň, violistka Katka Kovaříková, basista Marek Švestka a mandolinista Martin Krajíček.

Nejsilnější hudební zážitek za těch více jak dvacet let hraní?

Těch je samozřejmě celá řada a těžko něco vypíchnout a něco nechat stranou.S poslední doby by určitě stálo za zmínku naše vystoupení na zahajovacím ceremoniálu mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě, kde jsme hráli signifikatní melodie všech zúčastněných států. Deset tisíc diváků, mínus dvacet stupňů a čtyřicet šest vedle nás defilujících výprav se všemi sportovními legendami to se opravdu nezapomíná.

Čeho si na vašem muzicírování nejvíce ceníte?

Asi dvou věcí. Jednak toho, že si celou dobu svého trvání jdeme svou vlastní cestou. Že nikoho nekopírujeme a že jsme tudíž osobití a těžko zaměnitelní. Což má svůj rub i líc. A pak toho, že mám v kapele lidi, kteří ačkoliv jsou výraznými osobnostmi i v jiných, věhlasnějších hudebních souborech, tak umí pokorně sloužit písničkám, které pro kapelu píšu. To je veliký dar.

Jaký typ skladeb máte nejraději?

Přemýšlivé texty a klidné melodie.

Budete hrát ve Vrchlabí poprvé?

S Cimbal Classikem to bude poprvé, ale musím jedním dechem dodat, že ve Vrchlabí máme našeho prvního donátora, který kdysi podpořil vznik našeho prvního CD Čichám Člověčinu (1995). Jan Marabu Dvořák má se svou ženou ve Vrchlabí krásný obchůdek s keramikou a jinými věcmi pro potěchu duše a mj. také diskografii Cimbal Classiku.

Komu rádi hrajete?

Všem lidem, kteří nám umí naslouchat. Jeden hudební kritik kdysi napsal, že muzika Cimbal Classiku vyžaduje klid, soustředění a určité duchovní souznění a potom přinese svému posluchači nevšední, povznášející zážitek, v opačném případě kolem něj propluje bez povšimnutí. Trefný postřeh.

Nejvzdálenější hostování: Belgie a USA.

Nejzajímavější divadelní spolupráce:

Asi musím začít s Městským divadlem v Brně, kde jsem se seznámil s režisérem Petrem Kracikem, se kterým jsem, co by autor hudby spolupracoval na několika zajímavých a divácky úspěšných divadelních představeních. Za zmínku určitě stojí adaptace románu Gabriely Preissové Gazdina Roba v hlavní roli s Jitkou Čvančarovou, které se hrálo v pražském divadle Pod Palmovkou a z jeho písniček vzešlo i společné, stejnojmenné CD. Spolupracoval jsem i s VČD Pardubice, kde se rýsuje v nadcházející divadelní sezoně i nová příležitost zkusit si udělat muziku ke Jménu růže Umberta Ecca.

Hudební styl, kterým osobně relaxujete:

Antonín Dvořák, Karel Kryl, Jaromír Nohavica, Karel Plíhal, bratři Ebenové…. 

Plány Cimbal Classic:

Z obecného hlediska určitě hrát stále těm, kterým naše muzika dělá radost. Je to oboustranné potěšení, které nás pozitivně nabijí čerstvou energií. Konkrétně se pak záhy po vrchlabském koncertě chystáme natočit orchestrální CD, kde chceme zúročit biatlonovou zkušenost a ukázat posluchačům jak pestrá je hudební paleta napříč všemi kontinenty.

 

Partneři

Škoda Auto
Generální partner vrchlabského hudebního léta
Partner kultruního domu střelnice
Picasso ACR design Petr Šuba Pekviz Caffé Botta hudy.cz U Zvonu Picasso Jona drinks CAPARTI Srub pod Medvědínem ČEZ Ingtours ATL Elektro Kavárna 7 štítů profi-sklo.cz Light Guide Systems Česká spořitelna Kněžická chalupa